Zmiany w świadectwie pracy

We wtorek 23 maja weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. Wprowadziło ono nowy, zaktualizowany o trzy pozycje wzór świadectwa pracy.

You are currently viewing Zmiany w świadectwie pracy

Jak podaje portal infor.pl, nowe wzory świadectwa pracy dotyczą liczby dni pracy zdalnej czy zwolnienia od pracy (2 dni/16 godzin) z powodu siły wyższej w sprawach rodzinnych. Dodatkową pozycją jest również urlop opiekuńczy wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym wygasł stosunek pracy.

Niewydanie świadectwa to wykroczenie

Jeżeli pracownik nie otrzyma świadectwa pracy od swojego pracodawcy w terminie, może zgłosić ten fakt do sądu pracy. Niewydanie świadectwa jest bowiem wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Jak wynika z cytowanego przez portal infor.pl Kodeksu Pracy, niewydanie świadectwa pracy jest obarczone grzywną. Widełki są spore – dolna granica to tylko 1 tys. zł, lecz maksymalna kwota może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

Możliwa skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

Oprócz możliwości odwołania się do sądu pracy, który może zobowiązać pracodawcę do wydania świadectwa, pracownik może również skorzystać z jeszcze jednej opcji. Jest nią mianowicie złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

Z informacji portalu infor.pl wynika, że w wyniku skargi PIP przeprowadzi kontrolę wobec pracodawcy. Dodatkowo, pracownik ma prawo również ubiegać się o naprawienie szkody z tytułu niewydania świadectwa. Zadośćuczynienie przybiera postać wynagrodzenia za czas bez pracy w wymiarze max. 6 tygodni.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. rekin psk

    a na świadectwie pisze coś jak ktoś ściemnia na l4? czy mozna spokojnie oszukiwać?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]