Zasady opłat za radio w aucie

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że istnieje obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio samochodowe. Taki obowiązek istnieje, choć trzeba przyznać, że tego typu kontrole są bardzo rzadkie.

You are currently viewing Zasady opłat za radio w aucie

Sprawa dotyczy przede wszystkim posiadaczy samochodu zarejestrowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku nie uciekniemy przed tym i musimy dokonać stosownej opłaty. Możemy to robić w systemie ratalnym, ale możemy również dokonać jednorazowej, rocznej opłaty.

Niektóre osoby są zwolnione z obowiązku opłaty abonamentu RTV za radio w samochodzie. To dlatego, że ustawa zwalnia z podatku wszystkie osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory posiadane w domu. Zobaczcie w poniższej liście, kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV.

Te osoby muszą opłacać abonament za radio w samochodzie – przepisy w sierpniu 2023

Jeżeli więc posiadasz samochód prywatnie i opłacasz abonament RTV za odbiorniki w domu, to nie musisz wnosić kolejnej opłaty za radio w aucie.

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

Gorzej, jeśli auto wykorzystujesz w działalności gospodarczej. Serwis Bezprawnik nie pozostawia złudzeń: przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów w ramach prowadzonej działalności, mają obowiązek wnosić opłatę za każdy pojazd osobno. Jeśli auto jest na liście środków trwałych – należy zarejestrować odbiornik i wnosić stosowne opłaty.

Obowiązek ten ciąży również na tych, którzy korzystają z auta w ramach leasingu, czy wynajmu. Jeśli w umowie z bankiem, czy funduszem leasingowym nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.

źródło: AIP, BEZPRAWNIK, SPIDERSWEB

Loading

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]