Sprawa dotyczy przede wszystkim posiadaczy samochodu zarejestrowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku nie uciekniemy przed tym i musimy dokonać stosownej opłaty. Możemy to robić w systemie ratalnym, ale możemy również dokonać jednorazowej, rocznej opłaty.
Niektóre osoby są zwolnione z obowiązku opłaty abonamentu RTV za radio w samochodzie. To dlatego, że ustawa zwalnia z podatku wszystkie osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory posiadane w domu. Zobaczcie w poniższej liście, kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV.
Te osoby muszą opłacać abonament za radio w samochodzie – przepisy w sierpniu 2023
Jeżeli więc posiadasz samochód prywatnie i opłacasz abonament RTV za odbiorniki w domu, to nie musisz wnosić kolejnej opłaty za radio w aucie.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Gorzej, jeśli auto wykorzystujesz w działalności gospodarczej. Serwis Bezprawnik nie pozostawia złudzeń: przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów w ramach prowadzonej działalności, mają obowiązek wnosić opłatę za każdy pojazd osobno. Jeśli auto jest na liście środków trwałych – należy zarejestrować odbiornik i wnosić stosowne opłaty.
Obowiązek ten ciąży również na tych, którzy korzystają z auta w ramach leasingu, czy wynajmu. Jeśli w umowie z bankiem, czy funduszem leasingowym nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.
źródło: AIP, BEZPRAWNIK, SPIDERSWEB