Jesteś uczniem lub uczennicą w Zgorzelcu? A może zajmujesz się zawodowo lub społecznie pracą z młodzieżą? Jeśli tak, to otwarte spotkanie, które odbędzie 26 września, o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury, jest właśnie dla Ciebie. Przyjdź i pomóż nam znaleźć odpowiedzi na pytania:
Jak młodzi mieszkańcy i mieszkanki postrzegają Zgorzelec? Jak widzą w nim swoją przyszłość? Czego potrzebują żeby się rozwijać, angażować w życie miasta i czuć się u siebie?
Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju, które będą facylitować spotkanie, zapraszają do udziału w rozmowie, w której każdy ma równe prawa i szansę być wysłuchanym. „Wierzymy, że wszystko zaczyna się od rozmowy. Albo, że może się od niej zacząć – wyjaśnia Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju – Nasze spotkania to zaproszenie do dialogu i posłuchania siebie nawzajem. Rozmawiamy nie po to, by przekonać innych do swoich poglądów, czy przekonań, ale po to, by się lepiej rozumieć. Każdy z uczestników naszych spotkań ma szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszanym/ną w rozmowie.”
Od ubiegłego roku Fundacja Dom Pokoju przeprowadziła w Zgorzelcu spotkania na temat: „Czym jest solidarność w czasach konfliktu?” oraz „Tożsamość pogranicza – dialog społeczny w Zgorzelcu”. Celem tych spotkań jest nauczenie się bycia ze sobą. „Spotkajmy się by posłuchać swoich historii, poznać się i lepiej zrozumieć bez przekonywania się do zmiany postawy. Zostawmy przestrzeń na różnorodność, ale poszukajmy tego co wspólne.” – zachęcają organizatorki i zapraszają do szczerej rozmowy o młodym pokoleniu mieszkańców, o ich potrzebach, marzeniach, oczekiwaniach i o tym, jak widzą swoje miejsce w Zgorzelcu.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Dlaczego spotkanie dialogowe?
Spotkanie dialogowe, to szczególny rodzaj rozmowy, budowanie przestrzeni do zrozumienia innych. Ich celem jest poznanie różnych perspektyw i uświadomienie rozmówcom, że istnieją różne punkty widzenia, które warto poznać, żeby się lepiej rozumieć. Pomaga w tym facylitator, który odpowiednio projektuje spotkanie, by zapewnić uczestnikom możliwie najlepsze wykorzystanie dostępnego czasu i dba o to, aby przebiegało w atmosferze szacunku. To osoba, która przez cały czas pozostaje zdystansowana i obiektywna, stymulując uczestników i zachęcając ich do wychodzenia poza utarte schematy. Rolą facylitatora jest też porządkowanie rozmowy i dbanie, by uczestnicy wyjaśniali niejasności. Jego obecność ułatwia grupie wypracowanie optymalnych wniosków.
Spotkanie dialogowe „Jaka przyszłość Młodych w Zgorzelcu?”
26 września, godzina 17:00
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Źródło: Fundacja Dom Pokoju