Jesteś bezrobotny? Oto kilka praktycznych porad co powinieneś zrobić!

Straciłeś pracę i zastanawiasz się, jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Nie wiesz, co zrobić, by znaleźć zadowalające Cię źródło dochodu i utrzymać je? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

You are currently viewing Jesteś bezrobotny? Oto kilka praktycznych porad co powinieneś zrobić!

Utrata pracy – jaki powinien być pierwszy krok po otrzymaniu wypowiedzenia?

Strata pracy to dla każdego cios. Często jest to nie tylko źródło utrzymania, które zapewnia życie na pożądanym poziomie i spełnianie marzeń, ale również sposób na realizację własnych pasji i rozwój osobisty. Jeśli czujesz, że Twoja kariera legła w gruzach, a wraz z nią Twoje finanse, musisz wiedzieć, że nie warto się załamywać.

Przede wszystkim zarejestruj się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Możesz zrobić to, nawet nie wychodząc z domu, wchodząc na stronę internetową praca.gov.pl. Dzięki otrzymaniu statusu osoby bezrobotnej możesz uzyskać prawo do zasiłku, ale także otrzymać propozycję pracy lub stażu, dzięki któremu podniesiesz swoje kwalifikacje.

Bardzo ważną kwestią jest także fakt zachowania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego po utracie pracy, które wygasa 30 dni po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeśli nie posiadasz dużej sumy odłożonych pieniędzy, które umożliwiłyby Ci życie na dotychczasowym poziomie, będziesz musiał przemyśleć swoje wydatki i je zredukować. Dobrym pomysłem może być zasilenie swojego budżetu poprzez sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów, takich jak np. stare ubrania, książki czy biżuteria.

Zadbaj o swój stan psychiczny i przeanalizuj przyczyny utraty pracy

Zwolnienie z pracy niewątpliwie może odbić się na Twojej kondycji psychicznej. Choć w tym okresie możesz być zawiedziony i zrezygnowany, nie warto się załamywać i leżeć całymi dniami na kanapie oraz oglądać telewizje. Znajdź w sobie siłę, by zająć się sobą, domem, pójść na spacer czy rower. Nie rezygnuj ze swoich pasji, spotkań ze znajomymi i dbałości o swój wygląd. Dzięki takim działaniom nie wypadniesz z rytmu i łatwiej będzie Ci wrócić na rynek pracy. Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na roztrząsanie tego, co się stało, przekieruj swoją uwagę i energię na aktywne poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Przygotuj CV wraz z listem motywacyjnym, przeanalizuj oferty pracy i aplikuj na te, które spełniają Twoje oczekiwania. Jeśli rozstałeś się ze swoim pracodawcą w dobrej atmosferze, poproś go o referencje, co może zwiększyć Twoje szanse na podjęcie nowej pracy. Jeśli masz odłożone pieniądze, możesz chwilowo pozostać osobą bezrobotną i zadbać o podnoszenie kwalifikacji, np. ukończyć interesujące Cię szkolenie czy kurs specjalistyczny, dzięki którym będziesz mógł aplikować na ciekawsze stanowiska. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać ofert pracy np. w Zgorzelcu, znajdziesz je m.in. w internecie, na przykład tutaj: https://www.gowork.pl/praca/zgorzelec;l.

Nie możesz znaleźć zatrudnienia? Załóż własną firmę!

Jeśli nie znalazłeś oferty pracy, która spełniałaby Twoje oczekiwania, bądź po prostu nie chcesz pracować dla kogoś i zawsze marzyło Ci się, by być sam dla siebie szefem, dobrym pomysłem może być założenie własnej firmy.

Jeśli zarejestrujesz się w urzędzie jako osoba bezrobotna i spełniasz określone warunki, możesz uzyskać dotację na rozpoczęcie własnej działalności, nie może ona jednak być wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. We wniosku będziesz musiał uwzględnić m.in. kwotę, o którą się ubiegasz, rodzaj planowanej działalności gospodarczej, kalkulację kosztów oraz formę zabezpieczenia zwrotu środków.

Pamiętaj, że o dotacje musisz wystąpić, zanim zarejestrujesz działalność i po otrzymaniu pieniędzy będziesz musiał prowadzić firmę przez kolejne 12 miesięcy. Jeśli chcesz się wspomóc środkami finansowymi z innych źródeł, możesz skorzystać z pożyczki na start, której może udzielić Ci bank. Może ona wynosić nawet ok. 100 tys. złotych, co daje możliwość np. zakupu potrzebnego sprzętu do pracy.

Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać także dzięki dotacjom unijnym. Strata pracy, choć może być trudnym doświadczeniem, może otworzyć drzwi do podjęcia zatrudnienia, które odmieni Twoje życie na lepsze, dlatego nie warto się poddawać, tylko aktywnie szukać rozwiązań, które będą miały dobry wpływ na Twoją karierę i finanse.

Loading

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]