Czy wiecie, że około 1700 roku Görlitz nazywano „miastem wież”?
Dostępu do miasta broniły wtedy podwójne mury obronne z 20. bastionami rozmieszczonymi w pierścieniu zewnętrznym i 12. bastionami rozmieszczonymi w pierścieniu wewnętrznym oraz cztery baszty obronne: Frauenturm, czyli Wieża Niewieścia, z racji niezwykle grubych murów nazywana także Grubą Wieżą, Nikolaiturm – Wieża Mikołajska lub Mikołaja, Reichenbacher Turm, czyli po prostu Wieża Reichenbach oraz Hotherturm. Wszystkie istnieją do dzisiaj, stanowiąc pamiątkę po dawnym systemie obronnym. Piątą i zarazem najwyższą z miejskich wież jest wieża zabytkowego ratusza znajdującego się przy Untermarkt (Dolny Rynek).
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Niedzielny spacer na wysokościach
W Dniu Wież (24 września) cztery z wymienionych wyżej wież, z wyjątkiem Hotherturm, będą aż do godziny 18:00 dostępne dla zwiedzających. Oprócz wyjątkowych widoków na gości czeka wyjątkowe spotkanie z historią miasta, bo w każdej z wież prezentowane są fascynujące eksponaty z przeszłości. Zwiedzających oprowadzać będzie niezastąpiony zespół przewodników TurmTour Stowarzyszenia Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec.
Zintegrowane bilety, umożliwiające zwiedzanie wszystkich czterech wież, będzie można nabyć w każdym z obiektów, dlatego nie ma znaczenia, od której z wież rozpocznie się niedzielny spacer.
Ceny kształtują się następująco:
– dorośli – 5 €,
– dzieci w wieku od 6 do 14 lat – 3 €
Nagrody dla wytrwałych!
Goście, którzy zwiedzą z przewodnikiem co najmniej 3 obiekty i zbiorą pieczątki potwierdzające udział w wycieczce, będą mogli wziąć udział w loterii ze wspaniałymi nagrodami, wśród których są takie rarytasy jak nocleg dla 2 osób w Hotelu Börse lub jednodniowa wycieczka po regionie dla 2 osób ze Stadtschleicher.
Poszukiwani przewodnicy po wieżach
Lubisz historię? Zostań przewodnikiem po wieżach! Stowarzyszenie Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec e. V. poszukuje chętnych do wyjątkowej pracy w zespole przewodników TurmTour.
„Wieże w Görlitz cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Renata Junge ze Stowarzyszenia – Lecz choć nasi wolontariusze wkładają w swoją pracę serce i duszę, jednak aby także w przyszłym roku oprowadzać gości, nie tylko w Dniu Wież, ale w całym sezonie, który trwa od marca do grudnia, potrzebujemy nowej generacji przewodników. Poszukujemy entuzjastów historii, którzy wesprą nas w naszej pracy”.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Renate Junge lub Ronnym Förster z Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e. V. : e-mail: turmtour@fvks.eu | tel.: +49 (0)3581 684 90 10
Fot. Mariusz Pozorski
Źródło: zgorzelec.eu