Z jaką prędkością można jeździć po polnych drogach?

Według części kierowców drogi polne stanowią strefę wolną od przepisów. Taki pogląd oznacza jednak bardzo poważny błąd. Nowelizacja z roku 2022 zweryfikowała go. A to może oznaczać dla poważne konsekwencje także na polu prędkości.

You are currently viewing Z jaką prędkością można jeździć po polnych drogach?

Polne drogi w mniemaniu niektórych kierowców wydają się strefą wolnej amerykanki. Można po nich jeździć jak się chce i z jaką prędkością się chce. To jednak pogląd nie do końca właściwy. Bo w roku 2022 pojawiła się dość zasadnicza nowelizacja przepisów. Ta sprawiła, że przepisy drogowe wreszcie dostrzegły taką kategorię szlaków. A to pozwoliło unormować na nich zasady ruchu.

Przepisy znają już pojęcie drogi polnej. A to oznacza, że…

W roku 2022 w ustawie Prawo o ruchu drogowym sprecyzowana została nowa definicja. Mowa o drodze o nawierzchni gruntowej. Według nowelizacji jest to:

droga z jezdnią o nawierzchni z gruntu rodzimego lub nasypowego, ulepszonego mechanicznie lub chemicznie, w której wierzchnia warstwa może być wykonana z kruszywa naturalnego, sztucznego lub pochodzącego z recyklingu.

Usankcjonowanie drogi gruntowej, czyli de facto drogi polnej, prowadzi do dwóch wniosków. Pierwszy jest taki, że kierowca musi w pierwszej kolejności zastanowić się nad jej statusem. Bo może to być zarówno droga prywatna czy leśna, jak i publiczna. Drugi z wniosków jest taki, że w przypadku drogi prywatnej czy leśnej, pojazd wjechać na szlak nie może. Na drodze publicznej z kolei obowiązują przepisy o ruchu drogowym, a więc i klasyczne ograniczenia prędkości.

To „tylko” droga polna? Tak, ale gdy ma status drogi publicznej, poruszające się po niej motocykle czy samochody muszą mieć homologację drogową, być zarejestrowane, a do tego posiadać tablice rejestracyjne, aktualny przegląd techniczny i wykupioną polisę OC. Poza tym kierowca musi mieć prawo jazdy i zapinać pasy czy nie może rozmawiać przez telefon w czasie jazdy.

Dopuszczalna prędkość na drogach polnych

Z jaką prędkością można jeździć po polnych drogach? Jeżeli ma ona status drogi publicznej, kierowcę dotyczyć mogą głównie dwa limity. Pierwszy dotyczy obszaru zabudowanego i został określony na 50 km/h. Drugi odnosi się do obszaru niezabudowanego i mówi o wyznaczeniu limitu na poziomie 90 km/h. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości wskazanej na takim właśnie poziomie oznacza wykroczenie. Tak, na drodze polnej można jechać zbyt szybko! A wykroczenie może być ścigane w postępowaniu mandatowym przez policjantów.

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

Mandat za prędkość na drodze polnej? Kluczowe jest bezpieczeństwo

Oczywiście nie jest tak, że pisząc powyższy tekst, mam zamiar straszyć kierowców potencjalnymi kontrolami prędkości. Policjanci na polnych drogach z pewnością nie mają zamiaru ich prowadzić. Szybkość nie będzie też badana np. fotoradarami. Problem może się pojawić tak naprawdę w jednym przypadku. Mowa o zdarzeniu drogowym, do którego wyjaśnienia zostanie wezwana policja.

Dlatego pamiętajcie o tym, że przepisy drogowe to nie tylko kwestia sankcji, ale i bezpieczeństwa. Nie przesadzając z prędkością na luźnej nawierzchni, dbacie zatem o swoje zdrowie, a być może i życie. Dbacie też o innych – popularnym widokiem na tego typu szlakach są m.in. rowerzyści czy dzikie zwierzęta. Bo jedną z kluczowych umiejętności za kierownicą nie jest wcale sprawne unikanie mandatów, a dobieranie zachowań drogowych w taki sposób, aby nie spowodowały zagrożenia dla was i innych użytkowników.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Alex skurtas psk

    Na tych gamoni trzeba linki rozwieszać bo jezdza jak piraci

  2. Andrzej 160km/h po polnych

    Patologia

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]