Sobotnie obchody po stronie polskiej rozpoczął wspólny poranny bieg w Parku Nadnyskim na dystansie 5km, gdzie każdy mógł pobiec dla Europa-Miasta. Bieg odbywał się w ramach cyklu biegowego „parkrun Park Nadnyski”.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy o godz. 13:00 na scenie, która stanęła przy Młynie Czterokołowym, po niemieckiej stronie mostu. Na scenie pojawili się przedstawiciele władz: Premier Wolnego Państwa Saksonii – Michael Kretschmer oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów Międzynarodowych – Krzysztof Bramorski, gospodarze obu miast Zastępca Burmistrza Zgorzelca – Radosław Baranowski oraz Nadburmistrz Görlitz – Octavian Ursu, byli burmistrzowie – Mirosław Fiedorowicz i prof. dr Rolf Karbaum, a także osoby, które przyczyniły się przed ćwierć wiekiem do podpisania proklamacji oraz na przestrzeni lat szczególnie wyróżniły się w budowaniu relacji pomiędzy miastami. Podczas wspólnych rozmów podkreślano znaczenie partnerstwa pomiędzy Zgorzelcem a Görlitz i je go wpływu na codzienne życie mieszkańców. Zwracano uwagę na to, że mimo wcześniejszych podziałów historycznych i kulturowych od 25 lat budujemy i umacniamy więź, która szeroko przyczynia się do wzajemnego rozwoju.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Na scenie pojawili się artyści obu miast, wśród których Zgorzelec reprezentowali grający na trąbkach uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zgorzelcu, Vanessa Busse – wokalistka warsztatów wokalnych Miejskiego Domu Kultury, Zespół taneczny „Inna Show”, polsko-niemiecki szkolny zespół muzyczny z August-Moritz-Böttcher Szkoła Podstawowa i Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu, a także Nikolaos Rusketos – laureat tytułu honorowego „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec-Görlitz” z 2016 roku.
Łącznie w wydarzeniu po polskiej i niemieckiej stronie wzięło udział 70 podmiotów. Przez całe popołudnie na Moście Staromiejskim wystawiały się zgorzeleckie organizacje i stowarzyszenia, które na co dzień wywierały i wywierają wpływ na rozwój Zgorzelca i Görlitz oraz podejmują działania dotyczące integracji naszych społeczności. Uczestnicy obchodów mogli również spróbować pyszności przygotowanych przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich oraz wolontariuszki z Ukrainy. Przysmaki takie jak pierożki, zupa gulaszowa, grillowe smakołyki, bigos, pajda ze smalcem, ciasta oraz barszcz ukraiński oraz pielmieni cieszyły się przez cały dzień dużym powodzeniem wśród przybyłych.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Tego dnia na stanowisku promocyjnym Miasta Zgorzelec można było otrzymać materiały informacyjne dotyczące Zgorzelca oraz inwestycji, które powstały w mieście w ciągu minionych lat, a także otrzymać drobne gadżety. Występujący nieopodal młody perkusista Nikodem pseudonim @Baby Drumm zadziwiał swoimi umiejętnościami zarówno młodszych jak i starszych uczestników wydarzenia.
Niezwykle ciekawym sobotnim wydarzeniem odbywającym się równolegle, ale i wspólnie z jubileuszem była Noc Muzeów przygotowana przez Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu. Tego dnia odcinek ul. Daszyńskiego odmienił swoje oblicze i przeniósł się do czasów kiedy Zgorzelec i Görlitz były jednym nierozerwalnym miastem. Osoby przechadzające się ulicą w strojach z tamtej epoki, plakaty, szyldy, automobile, stylowa kawiarenka, poczta czy kinematograf sprawiły, że można było poczuć klimat tamtych czasów. Były również warsztaty dla dzieci, wycieczka z przewodnikiem „Śladem zgorzeleckiej Belle Époque”, podczas której poznać można było historię secesyjnych budynków po obu stronach Nysy Łużyckiej, a także wieczorny seans kina niemego, do którego oprawę muzyczną przygotował zespół SeBoom.
Liczną widownię, w szczególności wśród milusińskich, miał również spektakl przygotowany w Amfiteatrze Miejskim przez polsko-niemiecki projekt „CYRKUS im Laden | w sklepie”. Wspólnie występujące dzieci z obu stron Nysy Łużyckiej były tego dnia żywym i wydatnym przykładem codziennej współpracy Zgorzelca i Görlitz w ramach Europa-Miasta.
Mieszkańcy Europa-Miasta mieli także niecodzienną okazję, aby dzięki uprzejmości PWiK Nysa podziwiać panoramę obu miast z Wieży Ciśnień. W sobotę obiekt był otwarty dla wszystkich chętnych, a wstęp bezpłatny.
Szczególnie dziękujemy organizacjom i stowarzyszeniom, które tego dnia wspólnie zechciały z nami świętować, a są to:
- Stowarzyszenie Interclub Femina
- Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową
- Transgraniczny Uniwersytet III Wieku
- Fundacja „Nasze Dzieci” i Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „Chatka Puchatka” w Zgorzelcu
- Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu
- Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu
- Placówka Straży Granicznej w Zgorzelcu
- ZKlaster Dystrybucja sp. z o.o.
- Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu
Dziękujemy także:
- Kole Gospodyń Wiejskich ze Sławnikowic
- Kole Gospodyń Wiejskich z Tylic
- Kole Gospodyń Wiejskich z Jerzmanek
- Kole Gospodyń Wiejskich z Ręczyna
- Czarnolaskim Wolontariuszom (mieszkanki Zgorzelca pochodzące z Ukrainy)
Dziękujemy za wsparcie i pomoc przy organizacji wydarzenia na Moście Staromiejskim:
- Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
- Kierownictwu i pensjonariuszom Towarzystwa pomocy im. Św. Brata Alberta
- Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji “NYSA” z o.o.
- Miejskiemu Domowi Kultury
Źródło: zgorzelec.eu