Znowelizowane prawo pogrzebowe stać się ma swoistym „przewrotem kopernikańskim” dla całej branży funeralnej w Polsce. Ma m.in. wprowadzić nowe, a przy tym bardzo precyzyjne, procedury związane z transportem, przechowywaniem czy kremacją zwłok, czy określać warunki funkcjonowania podmiotów zajmujących się działalnością dotyczącą pochówków – przekonuje Polska Izba Branży Pogrzebowej.
Zmiany na cmentarzach. Jest apel branży
Zaapelowała ona do posłów, którzy tworzyć będą po wyborach rząd o wykorzystanie projektu nowelizacji, który już jest skonsultowany z wieloma środowiskami.
Stałoby się bardzo źle, gdyby pozostał on tylko projektem, a my musielibyśmy dalej funkcjonować na zasadach starego prawa pogrzebowego, które za chwilę będzie miało 100 lat – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej.
– Wprowadzą one nowy porządek w branży, ukrócając znacznie tzw. wolną amerykankę, a nawet skutecznie przyczyniając się do eliminacji patologii w naszym sektorze – uważa Robert Czyżak prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP).
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Planowane zmiany na cmentarzach. Oto szczegóły
Wśród proponowanych zmian jest koniec z papierową kartą zgonu. Lekarz będzie wystawiał ją elektronicznie. Dane z karty zgonu będą automatycznie trafiać do państwowych rejestrów.
Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To ma uprościć obsługę administracyjną.
Kolejne rozwiązania w tym obszarze to cyfryzacja miejsc pamięci. W ramach tego zostanie utworzona centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku.
W związku z tym powstanie rejestr cmentarzy, do którego właściciele powinni dołączyć w ciągu roku od wejścia ustawy w życie.
Nowością będzie instytucja koronera. Będzie to wyspecjalizowany lekarz do stwierdzania zgonu w sytuacjach mniej typowych, jak w przypadku znalezienia ciała w miejscu publicznym.
W nowej ustawie uregulowane też zostaną kwestie funkcjonowania przedsiębiorstw pogrzebowych. Wprowadzone mają być limity emisji szkodliwych substancji do powietrza z krematoriów, a także przepisy dotyczące materiałów, z których mogą być produkowane urny i trumny.
Źródło: money.pl