Słowo “smog” to mieszanka angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Ta zbitka wyrazowa rozpowszechniła się na świecie, idealnie określając zjawisko. Można powiedzieć, że smog jest właśnie taką sztuczną mgłą, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody. Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach.
2 RODZAJE SMOGU
Wyróżniamy 2 główne rodzaje smogu, z uwagi na miejsce i warunki jego tworzenia. Mówi się o smogu w typie Los Angeles, który powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach oraz tak zwany smog londyński, powstający głównie od listopada do stycznia (czasem marca). Te 2 rodzaje smogu różnią się także nieco innym składem. Wariant londyński to przede wszystkim mieszanka różnych pyłów, wzbogacona o tlenki siarki, azotu czy węgla, lecz także i o sadzę. Smog typu Los Angeles składa się przede wszystkim z gazów, w tym tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.
SKUTKI ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do:
• pojawienia się alergii oraz astmy
• wywołania niewydolności oddechowej
• obniżenia odporności całego organizmu
• wywołania chorób układu krwionośnego i serca
• pojawienia się chorób nowotworowych.
DLACZEGO W POLSCE JEST SMOG?
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Uchwała antysmogowa obowiązuje w całym województwie dolnośląskim. Z uwagi na występowanie zróżnicowanych w województwie uwarunkowań, zostały przyjęte trzy uchwały antysmogowe w województwie, różniące się poszczególnymi zapisami:
• uchwała antysmogowa dla Gminy Wrocław
• uchwała antysmogowa dla dolnośląskich uzdrowisk
• uchwała antysmogowa dla pozostałej części województwa dolnośląskiego
Ograniczenia i zakazy określone w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW w województwie, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników kotłów oraz pieców i kominków na paliwo stałe.
INSTALACJE
• Od 1 lipca 2018r. nowo oddane kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu odnośnie
emisji cząstek stałych (pyłu) oraz nie mogą posiadać ruszty awaryjnego.
• Od 1 lipca 2018r. nowo oddane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu odnośnie
emisji cząstek stałych (pyłu). Dopuszcza się stosowanie urządzeń zapewniających redukcję
emisji pyłów.
• Od 1 lipca 2024r. zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających
klasie 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu.
• Od 1 lipca 2028 r. zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 5 pod względem granicznych wartości emisji pyłu.
Za nieprzestrzeganie uchwały grozi kara grzywny w wysokości do 5000 zł.
KAŻDY Z NAS MOŻE WPŁYNĄĆ NA JAKOŚĆ POWIETRZA
Przede wszystkim zmiana nawyków – nie spalajmy w piecach domowych wszystkiego co wpadnie nam pod rękę. Wszyscy wiemy jak ceny za ogrzewanie rosną, jednak zdając sobie sprawę ze skutków zdrowotnych naszych czynów naprawdę nie warto wrzucać tam worka śmieci. Długoletnie leczenie, stres, a czasami śmierć nie są tego warte. Często widzimy, a przede wszystkim czujemy, że sąsiad pali czym popadnie. Może to wynikać z różnych względów – najczęściej przez brak wiedzy lub pieniędzy. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest również termomodernizacja budynków. Kiedy budynek jest odpowiednio i dobrze ocieplony ilość opału potrzebnego do ogrzania powierzchni znacznie spada. Kolejną kwestią jest ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, z których korzystamy. Nie ma sensu ogrzewać nieużytkowanego poddasza. Odizolujmy te część domu odpowiednim ociepleniem. Funkcjonują odpowiednie programy i dofinansowania na te cele – chętnie pomożemy w wypełnianiu formularzy, udzielimy informacji. Program Czyste Powietrze umożliwia dofinansowanie do wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji domu.
GMINNE PUNKTU KONSULTACYJNO-INFORMACYJNE PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
• Gmina Zawidów: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Ośrodku Kultury w Zawidowie
• Gmina Zgorzelec: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Zgorzelec
• Gmina Leśna: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miejskim w Leśnej
• Miasto Zgorzelec: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miasta Zgorzelec
• Gmina Sulików: w środy 9.00. – 17.00. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie
• Gmina Pieńsk: w czwartki 9.00. – 17.00. w Klubie Seniora w Pieńsku
• Gmina Platerówka: w czwartki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Platerówka
• Gmina Węgliniec: w piątki 10.00. – 18.00. w Bibliotece Publicznej w Węglińcu
KONTAKT TELEFONICZNY: 78473751