Nasz region stoi przed wielkimi wyzwaniami. Przejście od społeczeństwa opartego na wydobyciu węgla do epoki po węglu, z powodu bliskich powiązań środowiskowych, gospodarczych i społecznych niesie ze sobą różnorodne skutki i znacząco zmieni nasze życie na Trójstyku. Proces tych zmian będzie skuteczniejszy, gdy zostanie podjęta wspólna inicjatywa i współpraca. W ramach transgranicznego udziału obywateli jest obecnie inicjowana i pogłębiana dyskusja na temat sprawiedliwej transformacji regionu. Na początku poprzez ankietę będzie uchwycony obecny nastrój, a następnie zostanie opracowana wspólna wizja na czas po węglu, poprzez transgraniczną wymianę propozycji i pomysłów. Wyniki tego procesu, dyskusji mają zostać włączone do koncepcji rozwoju miast partnerskich.
Ankieta dla mieszkańców przeprowadzana jest za pomocą kwestionariusza, który można wypełnić zarówno w formie papierowej, podczas wybranych wydarzeń jak i w formie online. Jak ocenia się życie w naszym regionie na Trójstyku i – przede wszystkim – jakie życzenia, pomysły i wizje powinny zostać uwzględnione w procesie transgranicznej dyskusji? Ankieta w formie online rozpoczyna się teraz i kończy 15 października 2023 roku. Kwestionariusz można znaleźć na stronie internetowej projektu pod adresem www.trialog.vision.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Dotychczasowe działania w ramach projektu:
Rozpoczęcie projektu odbyło się 4 maja 2023 r. w Domu Kultury „Beseda” w Hradku nad Nysą. Podczas wspólnego wieczoru z przedstawicielami trzech miast oraz gośćmi z regionu Trójstyku rozpoczął się proces dyskusji. Przedstawiciele „Common Ground” z Bogatyni, Hradka nad Nysą i Żytawy zaprezentowali projekt w swoich językach ojczystych i zaprosili obecnych uczestników do umieszczenia swoich życzeń dla regionu na specjalnie przygotowanym „drzewie marzeń”. Odbyła się również wystawa fotograficzna z motywami z Trójstyku, w której wzięło udział 12 fotografów ze wszystkich trzech państw. Ponad 100 obecnych uczestników wzięło udział w głosowaniu na najciekawsze fotografie. Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w kolejnym rocznym kalendarzu Związku Miast a także – wraz ze wszystkimi innymi zdjęciami konkursu – na stronie internetowej projektu (www.trialog.vision).
Kontakt:
Dr. Jörg Kracik, +49 03583 77 88 19, j.kracik@stadtentwicklung-zittau.de