Przyjęty przez rząd projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie systemu o nazwie Centralna Informacja Emerytalna, który w jednym miejscu będzie umożliwiał dostęp do informacji o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń.
Tak ma działać CIE
Jak zaznaczono, „Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości”, ponieważ „nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji”.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
W efekcie, jak oceniono w uzasadnieniu, „powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności”.
PFR zbuduje i będzie zarządzał CIE
Instytucją odpowiedzialną za stworzenie CIE będzie Polski Fundusz Rozwoju. Ta sama instytucja będzie odpowiadać za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE.
Maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2022–2031 tytułem budowy i działania CIE określono w projekcie na 215 mln zł.
Źródło: businessinsider.com.pl
chca wam wszczepic czipy i wiedziec wszystko!! nie dajcie się temu
I znów trzeba będzie powołać zarząd radę nadzorczą paru prezesów i innych przydupasów żeby wydoić kasę…🤬