Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. „Skandaliczny wyrok”

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowe. – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy – tak sprawę skomentował wicepremier Jacek Sasin.

You are currently viewing Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. „Skandaliczny wyrok”

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Teraz poinformowały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.

 

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

 

Wyrok ws. Turowa. Jest reakcja rządu

„To na tej podstawie w lutym 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla” – napisano w komunikacie.

Ekolodzy zwrócili uwagę, że postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

PGE w wysłanym do redakcji money.pl oświadczeniu pisze o „skandalicznym wyroku w sprawie Turowa”.

„Sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji” – przekonuje PGE.

„Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykorzystamy wszystkie przysługujące nam środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie pozwolimy zamknąć Turowa” – przekonuje Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„Ani polskie, ani europejskie sądy nie są od tego, żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo”- dodaje Wojciech Dąbrowski.

Głos w tej sprawie zabrała już także minister klimatu Anna Moskwa.

Działalność kompleksu w Turowie to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu! Wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne” – napisała we wtorek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. Dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona” – informuje PGE.

Źródło: money.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Robolkamenz

    Kończy się pewna epoka, a wybitni specjaliści z elektrowni i tak znajdą pracę

  2. Pucio_Pucio

    „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]