Ruszają Dni Literatury nad Nysą 2023

Od dziś miłośnicy literatury mogą brać udział w spotkaniach i panelach dyskusyjnych, których myślą przewodnią będzie dychotomia centrum-peryferie. Polsko-niemiecki festiwal potrwa do 24 kwietnia 2023 r.

You are currently viewing Ruszają Dni Literatury nad Nysą 2023

Oto kilka propozycji z bogatego programu tegorocznych Dni Literatury nad Nysą:

Uroczyste otwarcie festiwalu pt. „Kosmos Ukraina” rozpocznie się w czwartek 20 kwietnia 2023 r. o godz. 19:00 w Forum Kultury Synagoga w Görlitz (Otto-Müller-Straße 3, Görlitz). Po powitaniu gości przez Oktawiana Ursu, burmistrza Görlitz, i Radosława Baranowskiego, zastępcę burmistrza Zgorzelca, odbędzie się dyskusja panelowa z urodzonym w Charkowie muzykiem i autorem Yuriyem Gurzhy, blogerką Irą Peter oraz pisarzem i dziennikarzem Ziemowitem Szczerkiem. Dyskusję poprowadzi pisarz Marcel Beyer. Będzie dotyczyła aktualnych i historycznych polsko-ukraińsko-niemieckich powiązań oraz wpływu wojny na Ukrainie na życie i pracę twórczą ludzi kultury. Na zakończenie organizatorzy zapraszają do spotkania i rozmowy przy muzyce w wykonaniu Yuriya Gurzhy. Spotkanie odbędzie się w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp wolny.

21 kwietnia 2023 r. (piątek) w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie”.

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

 

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

 

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje. Spotkanie z autorką w najbliższy piątek. Wstęp wolny.

Karolina Kuszyk, urodzona w 1977 roku w Legnicy, germanistka i polonistka, autorka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Jej książka Poniemieckie ukazała się w 2019 roku w Wydawnictwie Czarne i wywołała burzliwą dyskusję na temat dziedzictwa niemieckiego w Polsce. W 2022 roku książka została przetłumaczona na język niemiecki. Karolina Kuszyk mieszka w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

22 kwietnia 2023 r. (sobota) o godz. 16:00 w Forum Kultury Synagoga w Görlitz odbędzie się spotkanie z Mieczysławą Wazacz i jej książką „Wrocław ocalałych“ oraz premiera niemieckiego tłumaczenia.

„Wrocław ocalałych“ to historia dorastania polsko-żydowskiej dziewczynki Sławki w świecie przesiedleńców i ocalałych z Zagłady w pierwszych powojennych latach we Wrocławiu. Opis rzeczywistości widzianej oczami dorastającego dziecka jest brutalny, poruszający, a jednocześnie pełen uroku, gdyż także poważne epizody są tu opowiedziane z humorem. Drugą główną postacią książki jest matka Sławki, Zofia Kaut (przed wojną Salka Wilner, z domu Kaul), która na straszne doświadczenia pod niemiecką okupacją reaguje odwróceniem się od judaizmu i parciem ku lepszemu. Dzięki odwadze i roztropności udaje się Zofii Kaut uciec z getta i uratować życie swoje i dzieci. Po wojnie i przesunięciu granic Polski Zofia osiedla się z córkami Helą i Sławką na Dolnym Śląsku i kontynuuje sprawdzoną w czasie wojny strategię przetrwania. Pod zmienionym nazwiskiem wybiera życie poza społecznością żydowską i robi wszystko, by nie zwracać na siebie uwagi polskiego środowiska.

Książka ukazała się w języku polskim w 2018 roku nakładem wydawnictwa Fraza w Rzeszowie. Muzeum Śląskie w Görlitz wydaje niemiecki przekład autorstwa Hansa Gregora Njemza specjalnie na tegoroczne Dni Literatury nad Nysą w Görlitz-Zgorzelcu. Spotkanie odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki. Wstęp wolny.

To tylko kilka z festiwalowych propozycji, które przygotowali w tym roku organizatorzy. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem. Program 2023

Dni Literatury nad Nysą to projekt Görlitzer Kulturservicegesellschaft GmbH, Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Referatu ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Partnerami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu i Miejska Biblioteka Publiczna w Görlitz,

Projekt jest finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Źródło: Organizatorzy

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. amarettoo dwz

    Będzie można wziąć swoją literatkę???

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]