W piątek, z okazji rozpoczęcia festiwalu, od godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na „Rollenden Disco”, gdzie wszyscy goście będą mogli tańczyć do muzyki DJ na świeżym powietrzu na wrotkach, rolkach, deskorolkach lub wózkach inwalidzkich. Jednocześnie można szperać i przeszukiwać na nocnym pchlim targu. W ogrodzie gości zachwyci koncert fortepianowy, a wewnątrz budynku WERK1 odbędzie się godzinny krótki warsztat, w którym można zapoznać się z tematem inkluzji..
Inkluzja i dostępność znajdują odzwierciedlenie w całym programie festiwalu i w projekcie: teren festiwalu i budynek WERK1 są dostępne dla wózków inwalidzkich, a toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dużych scen. Po raz pierwszy wystąpienia w tzw. Speakers’ Corner będą w całości tłumaczone na niemiecki język migowy. „Będzie to atrakcją nie tylko dla osób niedosłyszących!”, twierdzi zespół organizacyjny. Występy sceniczne obejmują dyskusje oraz inkluzję do życia nocnego. Program obejmuje kino, teatr, taniec, wystawy, różne stoiska z jedzeniem i napojami, muzykę od rapu po rock alternatywny, a także różnorodne kreatywne oferty dla dzieci i młodzieży.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Innym tematem festiwalu jest20/ta rocznica istnienia stowarzyszenia Second Attempt e.V. prowadzącego RABRYKĘ. Wykorzystujemy to jako okazję do spojrzenia wstecz na minione lata podczas FOKUS Festivalu. Na wystawie w korytarzu WERK 1 można zobaczyć najważniejsze wydarzenia z życia Second Attempt e.V..
Ważną nowością w tym roku jest aplikacja internetowa festiwalu. Umożliwi to również zapewnienie głosowej prezentacji punktów programu dla osób niedowidzących. Program jest zatem dostępny dla wszystkich odwiedzających festiwal i posiadających smartfona. Link do aplikacji: rabryka.lineupr.com/fokus-festival-2023
Bilet na dwudniowy festiwal kosztuje 12 € w przedsprzedaży i 15 € w kasie. Dla wszystkich, którzy chcą lub muszą zacisnąć pasa, istnieje kilka opcji, aby uzyskać bezpłatny wstęp na. Na przykład można zgłosić się do pomocy przy obsłudze zmiany przy wejściu lub na barze. Co więcej, pojawi się również kontyngent bezpłatnych biletów solidarnościowych, dostępnych dla osób o niskich zasobach finansowanych a pochodzących z dobrowolnych darowizn od odwiedzających.
Festiwal jest współfinansowany przez Fundację Kultury Wolnego Kraju Saksonii, Aktion Mensch, Fundację Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Queer Area festiwalu jest również finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości i Demokracji w Europie i Równości oraz FFA Filmförderungsanstalt.
Więcej informacji o festiwalu FOKUS: rabryka.eu
Zapraszamy w piątek od godz. 18 oraz w sobotę od godz.15.00. Bilety obowiązują w piątek od godz.22, a w sobotę od 17. Program dostępny jest tutaj: https://www.rabryka.eu/de/Fokus-Festival.html