Przed nami 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa

W tym roku obchodzić będziemy 232. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Narodowy Dzień Zwycięstwa, będący za razem 78. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. Zachęcamy do udziału w obchodach obu uroczystości.

You are currently viewing Przed nami 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja czyli pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, a rocznica jej uchwalenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych polskich świąt.

Uroczystości 3 maja rozpoczną się o godz. 11:00 w kościele pw. Św. Bonifacego uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną przez księży ze zgorzeleckich parafii. Po mszy w imieniu mieszkańców władze samorządowe miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Millenium, jako wspólny wyraz pamięci.

3 MAJA – 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • 11:00 |  Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół pw. Św. Bonifacego
  • 12:20 |  Uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Millenium

 

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

 

W radosnym, wiosennym nastroju polecamy również inaugurację sezonu kina pod gwiazdami.

Pierwszy seans w tym roku zobaczymy 3 maja o godzinie 20:30, na skwerze przy północnej ścianie MDK. Na start „Wielka Majówka” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Klasyk godny polecenia! Co więcej, podczas seansu MDK rozpali dla Was wielkie ognisko, przy którym można będzie się ogrzać i usmażyć kiełbaski.

  • 3 MAJA, godzina 20:30
  • Skwer przy Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu
  • Wstęp wolny

W tym dniu zachęcamy również do udziału w bezpłatnym koncercie Nowej Filharmonii Łużyckiej z Görlitz „Od serca do serca” w EuroRegioKom w Pieńsku.

Projekt „Od serca do serca” to seria występów w Polsce, Niemczach i Czechach, gdzie w programie mamy znamienite dzieła Mozarta czy Beethovena w wykonaniu polskiego skrzypka Marcina Markowicza, jak również jego własne kompozycje. Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec.

  • 3 MAJA, godzina 17:00
  • Centrum Kultury EuroRegioKom w Pieńsku
  • Wstęp wolny

 

W poniedziałek, 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii. Zachęcamy by wspólnie oddać hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest symbolem pokonania zaborcy a obchody z nim związane naszym pokłonem dla tych, którzy oddali życie w walce. Zapraszamy mieszkańców Zgorzelca na miejskie uroczystość przed Pomnikiem Orła Piastowskiego, którą rozpoczniemy o godzinie 12:00. W jej trakcie zostaną złożone okolicznościowe wieńce i wiązanki.

Wyrazem poszanowania ofiar wojny, jak również zjednoczenia i życia w pokoju będą wspólne polsko-niemieckie obchody rocznicowe, które rozpoczną się o godz.15:00 na Moście Staromiejskim. W programie przemówienia okolicznościowe Burmistrza Miasta Görlitz Benedikta M. Hummela, Zastępcy Burmistrza Miasta Zgorzelec Radosława Baranowskiego i Alexandry Grochowski z Meetingpoint Memory Messiaen oraz muzyka w wykonaniu kwartetu Philharmonische Brücken e. V.

8 MAJA I Narodowy Dzień Zwycięstwa I 78. Rocznica zakończenia II Wojny Światowej

  • 12:00 Uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego
  • 15:00 Uroczystości upamiętniające – Most Staromiejski

W tym szczególnym dniu Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura wraz ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen e. V. zaprasza na uroczystość upamiętniającą 78. rocznicę wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A połączoną z modlitwą ekumeniczną, która odbędzie się o godz. 16:00 na terenie Miejsca Pamięci Stalag VIII A przed Pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A.

  • 8 maja, godz. 16:00
  • Pomnik Ofiar Stalagu VIII A

# 8maja 1945 podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Tym samym zakończono najtragiczniejszą wojnę w historii świata. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Źródło: zgorzelec.eu

 

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. merry psk patriota

    czesc i hwała bohaterą

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]