PIEŃSK – Święto Chleba

Za nami „Święto Chleba” – jeden z najstarszych dolnośląskich konkursów tradycji organizowanych w różnych miejscowościach regionu od 1986 roku.

You are currently viewing PIEŃSK –  Święto Chleba

19 sierpnia 2023 r. na deptaku przed EuRegioKom po raz pierwszy zorganizowane zostało to wydarzenie, podczas którego można było podziwiać i degustować bogactwa wypieków chlebowych.

Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda serdecznie powitał wszystkich uczestników oficjalnie rozpoczynając Święto Chleba.
W wydarzeniu uczestniczyli Powiat Zgorzelecki reprezentowany przez Starostę Artura Bielińskiego oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Małgorzatę Sokołowską i Członkinię Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystynę Radziętę.

Współorganizatorem wydarzenia był zespół Lasowianie a na nasze zaproszenie odpowiedzieli:

  • Podolanie Czerwona Woda
  • „Rozmaryn” Markocice
  • „Rząsinianie” z Rząsin
  • Cisowianki z Henrykowa
  • „Żeliszowianie” z Żeliszowa
  • „Jarzębina” ze Skorzynic
  • Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa

Komisja konkursowa – antropolodzy kultury – w składzie: Henryk Dumin, Ignacy Dumin oraz Katarzyna Szafrańska oceniali tradycyjne formy pieczywa codziennego i obrzędowego – w tym m.in. korowajów weselnych, gąsek, chlebów wypiekanych z okazji Dnia Trzech Króli i odświętnych kołaczy.

Wyróżniono zespoły, jak również przyznano nagrody indywidualne.

Mieszkańcy mieli możliwość posmakować wypieków i przysłuchać się pieśniom, które pokolenia Dolnoślązaków ocaliły przed zapomnieniem przez ponad siedem powojennych dekad.

 

[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]

 

„Święto Chleba” nawiązuje do kultywowania dawnych tradycji kulinarnych i upowszechnienia dorobku kultury na poziomie regionalnym, zaś celem imprezy jest popularyzacja treści folkloru związanego z tradycją wypieku chleba, utrwalanie tradycji wypieku pieczywa zgodnej z przekazem przodków oraz pielęgnowanie tożsamości kulturowej mieszkańców wsi.

Zapraszamy na fotorelację:

Fot. Mariusz Pozorski

Źródło: EuRegioKom

Loading

Ten post ma 7 komentarzy

  1. Maria M.

    Piękne wydarzenie z ważnym przekazem. Do tego tradycyjne wypieki, muzyka ludowa i słoneczna pogoda. Miło spędzony czas, dziękujemy.

  2. Wiesiek

    Chciałem przyjść ale chmura mi nie pozwolił, była za to moja nażeczona Weronika i jej przyjaciułka Ula, były do końca, bo lubią muzykę ludową, ale chmura nie powala naszemu zespołowi Pieńszczanie śpiewać na ludowo, bo muwi że wstyd.

  3. Jerzy

    Fajny pomysł, że na deptaku. Trochę gorąco. Muzyka ludowa piękna, ale nie dla wszystkich. Organizacja na szóstkę.

  4. JADZIA

    Pracownicy Domu Kultury spisali się na medal, od rana aż do zakączenia imprezy byłi i pracowali, powiem nawet że zostawili porządek na zewnątrz lepszy niż można spotkać budząc się rano w niedzielę. Zespoły zaprezentowały się wspaniale, miło było pusłuchać, skosztować zupki gulaszowej i smacznej kiełbaski, a wypieku chlebowe zespołów petarda. Pozdrawiam organizatorów i dziękujemy z mężem,że mogliśmy miło spędzić sobotni dzień

  5. adams portfel psk

    pan chmurka zabrania?

  6. Chmura nieudacznik

    Wiesiek, mówiłem ci ze jak zostane burmiszczem to będziecie śpiewać co wekend w parku. Ty i moja rodzina bedziecie zajmować wszystkie ważne stanowiska. Ale narazie nie wychodzę z sądów, tyle mi się nazbierało.

    1. Stasiu

      Super, może Pan wokalista z zespołu, który ma teraz pozwolenie na próby w Domu Kultury przyłączy się fo nas, bo on nie tylko śpiewa ale jeszcze lubi sobie poplotkować wokal lepszy niż w śpiewaniu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]
Reklama [xyz-ips snippet="ad-singular"]