Faktem jest, że tego typu produkty nie mogą być stosowane bez ograniczeń i umiaru, ale jeżeli mowa o napojach wysokiej jakości, pogłoski o ich wyjątkowo szkodliwym wpływie na organizm okazują się mocno przesadzone. A co z ich działaniem? Czy popularne energy drinki rzeczywiście poprawiają koncentrację?
Na wstępie wypada wyjaśnić niezwykle istotną kwestię – energy drink to nie to samo co izotoniki, mimo że obiegowa opinia często głosi inaczej. Te pierwsze służą pobudzeniu psychofizycznemu, napoje izotoniczne natomiast odpowiadają za prawidłowe nawadnianie i uzupełniają niedobór elektrolitów. W praktyce mówimy tu o dwóch zupełnie różnych grupach produktów. O ile zalety napojów izotonicznych docenią przede wszystkim sportowcy i osoby aktywne fizycznie, to energy drinki są polecane każdemu dorosłemu, który zmaga się ze zmęczeniem i problemami z koncentracją.
Co zawierają napoje energetyczne?
W składzie klasycznych napojów energetycznych znajdziemy przede wszystkim kofeinę (w niektórych taurynę lub guaranę) i witaminy, zwłaszcza z grupy B. Niektóre produkty są wzbogacone o składniki mineralne, jak magnez. Wysokiej jakości napoje nie zawierają natomiast konserwantów, sztucznych aromatów i syropu glukozowo-fruktozowego, czyli składników mogących wykazywać szkodliwe działanie.
Napoje energetyczne – jak to działa?
Zawarta w energy drinkach kofeina stymuluje układ nerwowy, zwłaszcza korę mózgową. Doprowadza też do przyspieszenia akcji serca. To wszystko skutkuje redukcją senności i uczucia zmęczenia, a także wzrostem koncentracji.
Na ten ostatni aspekt duży wpływ mają także witaminy z grupy B, a zwłaszcza B3, B5, B6 i B12. Te cenne mikroskładniki wspomagają funkcję układu nerwowego, pozytywnie wpływają na zdolność skupiania się, a także poprawiają nastrój i niwelują uczucie rozdrażnienia, co też ma ogromne znaczenie w trakcie wielogodzinnego prowadzenia samochodu lub innego pojazdu, podczas wymagającej umysłowo pracy i gdy szybko trzeba przyswoić dużą ilość materiału edukacyjnego.
Czy istnieje alternatywa dla napojów energetycznych?
Niektórzy nie chcą lub nie mogą spożywać produktów z wysoką zawartością kofeiny. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą sięgnąć po żadną pomoc w chwilach wymagających zachowania koncentracji na najwyższym poziomie. Dla nich dedykowane są shoty witaminowe. Takie produkty są szczególnie polecane w stanach niedoboru konkretnych witamin, ale nie tylko. Tak samo przydatne okazują się w stanach wzmożonego wysiłku umysłowego. Kompleks witamin z grupy B, magnez i wiele innych mikroskładników, obecnych w składzie tych produktów, pozytywnie wpływają na zdolność skupiania uwagi i niwelują zmęczenie. Jednocześnie nie pobudzają tak intensywnie jak energy drinki (nie zawierają kofeiny). Dobrej jakości produkt powinien być pozbawiony syropu glukozowo-fruktozowego, konserwantów i sztucznych aromatów.