Dzień z życia opiekunki seniora
Zakres obowiązków, które wykonuje opiekunka w Niemczech, zwykle jest podobny. Może różnić się w zależności od konkretnej szteli. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania i oczekiwania ma rodzina seniora, a także on sam. Jednak ramy typowego dnia w opiece zawsze są podobne.
Dzień rozpoczyna się w chwili, gdy podopieczny się obudzi. Opiekunka ma za zadanie towarzyszyć mu w porannej toalecie. Czasami jest to tylko obecność i gotowość do pomocy, innym razem asysta, a niekiedy seniora trzeba wyręczyć. Osobę leżącą myje się w łóżku – istnieją specjale techniki higieniczne i ułatwienia dla opiekunów ludzi obłożnie chorych.
Jeśli do seniora przychodzi pielęgniarka, to jej wizyty zazwyczaj należy spodziewać się właśnie rano. To ona rozdziela leki i wykonuje zastrzyki czy zabiegi. Opiekunce domowej nie wolno tego robić: może jedynie przypominać i pilnować, by podopieczny zażył przepisane lekarstwa.
Następnie opiekunka szykuje śniadanie, które je wspólnie z seniorem. Jeśli jest taka potrzeba, pomaga mu lub karmi. Po śniadaniu osoba starsza odpoczywa, czyta, ogląda telewizję lub oddaje się swojemu hobby, a opiekunka zajmuje się domem. Jest to czas na robienie zakupów, sprzątanie i przygotowywanie obiadu. Około południa trzeba podać obiad. Później podopieczny ma drzemkę. Godziny popołudniowe są też czasem na wspólne aktywności: spacer, gra w gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, rozmowy. Niekiedy o tej porze seniora odwiedzają goście.
Około 18 opiekunka podaje kolację, a po niej pomaga osobie starszej w wieczornej toalecie. Gdy senior zaśnie, opiekunka ma czas wolny.
Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech
Prześledziliśmy już dzień opiekunki seniora. Jednak wciąż nie mamy zestawienia obowiązków, jakie musi ona wykonywać. Istnieją bowiem główne zadania opiekunki, które zawsze są od niej wymagane, a także poboczne – nie muszą być obecne na każdej szteli. Co zatem opiekunka w Niemczech robi niezależnie od zlecenia?
- Pomaga seniorowi w czynnościach, których sam już nie jest w stanie wykonać.
- Podaje posiłki i pomaga w ich spożywaniu.
- Przypomina o zażywaniu leków.
- Dba o dobre samopoczucie podopiecznego.
- Utrzymuje kontakt z rodziną seniora, informuje ją o jego stanie zdrowia i kondycji.
Do obowiązków, które nie zawsze są spotykane na szteli, należą:
- sprzątanie mieszkania,
- gotowanie,
- robienie zakupów,
- zawożenie seniora do lekarza,
- załatwianie spraw urzędowych,
- opieka nad zwierzęciem podopiecznego.
Czas wolny w opiece w Niemczech
Każda opiekunka pracująca w Niemczech ma prawo do chwili dla siebie. Zawód ten jest trudny i wymagający, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego odpoczynek jest tak istotny. Chwila wytchnienia pomaga opiekunce odzyskać siły i wrócić do pracy z nową energią. Warto więc poruszyć ten temat podczas pierwszego spotkania z rodziną seniora. To, ile czasu wolnego będziesz mieć, zależy i od Ciebie, i od nich. Bądź więc otwarta na dyskusję, ale i asertywna. Masz prawo do wolnej chwili, gdyż tylko wypoczęta opiekunka jest w stanie dobrze zająć się podopiecznym.
Praca opiekunki w Niemczech, choć trudna, może dać wiele radości i satysfakcji. Zanim jednak zaczniesz odpowiadać na oferty pracy, dobrze dowiedzieć się, jakie obowiązki na Ciebie czekają. W ogłoszeniach zamieszczonych na SenioPort znajdziesz ich dokładny wykaz: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka