Wprowadzenie ich do ogólnego obiegu znacznie uprościło system przepisywania lekarstw. Czym dokładnie są oraz jak działają e-recepty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest e-recepta?
E-recepty to dokumenty, które zawierają informację o pacjencie, placówce medycznej, która ją wystawia oraz lekarzu. Tak jak każda recepta zawiera również przepisane leki, ich dawkowanie oraz ilość opakowań. E-recepta to również unikalny kod służący do jej realizacji w aptece. Każda wystawiona recepta zapisywana jest na Internetowym Koncie Pacjenta. Ogromną zaletą takich recept wystawionych elektronicznie jest ich czytelność, zmniejsza się również ilość błędów i pomyłek podczas przepisywania i odczytywania zaleceń przez farmaceutów.
Jak uzyskać e-receptę?
System wydawania recept elektronicznych pozwala na ich wystawienie podczas wizyty u lekarza, jak i podczas korzystania z platform medycznych oferujących e-konsultację np. https://e-recepta.net/recepta. Bez znaczenia jest to, jaki lekarz wystawia e-receptę. Zawsze jest ona ważna i możliwa do zrealizowania w dowolnej aptece na terenie Polski. Kiedy e-recepta zostanie wystawiona pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. E-recepty zmniejszają formalności i pozwalają dużo szybciej otrzymać pomoc pacjentowi, któremu zabrakło leków lub który nagle potrzebuje dostępu do konkretnych medykamentów.
Jakie są zalety e-recepty?
Recepty wystawiane elektronicznie przynoszą wiele korzyści, nie tylko pacjentom, ale również lekarzom i farmaceutom. Otóż system wydawania recept online pozwala na ich uzyskanie bez wychodzenia z domu np. poprzez kontakt z platformą medyczną w Internecie i opisanie swoich dolegliwości w krótkim wywiadzie czy poprzez telefoniczną konsultację ze swoim lekarzem lub wizytę w przychodni. Unikalny kod wysyłany najczęściej SMS-em sprawia, że nie ma możliwości zgubienia recepty. Dodatkowo takie recepty są czytelne, co ogranicza ilość błędów w wydawaniu leków i ich dawkowaniu. Taką receptę można zrealizować całościowo lub częściowo, kupując jedno opakowanie, a pod drugie zgłaszając się np. za miesiąc, czy kupując je w innej aptece. To oszczędność czasu i ogromna wygoda dla wszystkich stron „transakcji”.
Jak działa e-recepta?
Kiedy skorzystamy z teleporady, konsultacji medycznej poprzez platformy internetowe czy wizyty u lekarza stacjonarnie, dostaniemy e-receptę poprzez SMS lub e-mail. To 4-cyfrowy kod PIN, który należy podać w dowolnej aptece wraz z numerem PESEL. Taka recepta tuż po wystawieniu trafia na ogólny serwer Ministerstwa Zdrowia i jest widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta. Można zrealizować ją w każdej aptece. Co ważne, jeśli na danej recepcie mamy wystawionych kilka leków, możemy zdecydować się na jej realizację w kilku aptekach, co jest szczególnie wygodne w sytuacji braku niektórych leków w aptece. Możemy także zrealizować ją później.
E-recepty – ile są ważne?
E-recepta posiada konkretny termin ważności. Standardowe recepty można realizować przez 30 dni od daty wystawienia. Antybiotyki przez 7 dni, podobnie jak szczepionki i leki robione na receptę w aptece. Warto wiedzieć, że e-recepty wystawiane na leki immunologiczne można realizować przez 120 dni, natomiast leki przepisywane na choroby przewlekłe aż 365 dni (lekarz musi zaznaczyć taką opcję na recepcie).