Zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w 1947 roku. Obecnie jest jedyną Hutą Szkła w Pieńsku, która przetrwała zawirowania systemowe i gospodarcze w naszym kraju. Dla odwiedzających Pieńsk, Huta Szkła „Łużyce” jest główną atrakcją turystyczną.
To właśnie tutaj, na żywo można poczuć klimat dawnego hutnictwa szkła. Zwiedzający mają okazję obserwować proces ręcznego wytwarzania wyrobów szklanych, który do dzisiaj wytwarzany jest tradycyjną metodą, jak przed wiekami.
We wtorek (21.03.23) hutę odwiedziła rzesza młodych ludzi ze szkół podstawowych. Na wstępie dzieci z bliska zobaczyły na czym polega praca hutników.
Była możliwość obserwowania procesów topienia, które przebiegają w wannie szklarskiej w temperaturze 1450 °C
Uczniowie dowiedzieli się również z czego powstaje szkło.
Mimo tego, że technologia wytwarzania szkła nie jest mi obca, muszę przyznać, że byłem pod ogromnym wrażeniem tego w jaki sposób opisał ten proces oprowadzający wycieczkę pan Maciej. Sporządzanie zestawu surowców porównał do kuchni.
„Od tego co nam kucharz w tym dużym garnku namiesza, zależy jakość szkła”.
Ważnym elementem produkcji jest obróbka, w wyniku której wyroby szklane poddawane są różnym procesom – między innymi: opękiwanie, obcinanie, szlifowanie, polerowanie.
Największą atrakcją było zdobienie szkła w dziale malarni, zwiedzający mogli zapoznać się z techniką malowania metodą natrysku. Jednak możliwość wyrażenia własnej inwencji twórczej wzięła górę.
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Fot. Mariusz Pozorski
Jak obliczyć gęstość szkła?
inzynier i takich rzeczy nie wie?
Ładna huta, pozdrawiam z Wrocławia Michałek
9 lat tam pracowałem ale sie pozmieniało , hutnik pankarz i formaczka , jacy oni zmeczeni ta praca szok