„Przygoda z Nysą. Historia(e) znad rzeki” to druga część wspólnego projektu wystawienniczego Muzeum Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz oraz görlitzkiego Muzeum Przyrody im. Senckenberga. Tworzą go dwie opowiadające o rzece Nysie Łużyckiej wystawy, opracowane w związku z polsko-niemieckim, międzygminnym projektem „Przygoda z Nysą”. Pierwszą, „Przygoda z Nysą. Życie nad rzeką”, gościliśmy w Zgorzelcu w 2020 roku. Teraz zapraszamy do obejrzenia drugiej. W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia proklamacji Europa-Miasta Zgorzelec-Gӧrlitz, od 31 marca do 11 czerwca będzie prezentowana w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
Od życia nad rzeką do historii znad rzeki
Pierwsza z dwóch ciekawych i przekrojowych wystaw projektu „Przygoda z Nysą”, którą w 2020 roku oglądać można było w Zgorzelcu, opowiadała o przyrodzie ożywionej naszego regionu i jej osobliwościach. Druga, w 2020 roku prezentowana krótko (z powodu pandemii) w Kaisertrutz w Gӧrlitz, to kulturalno-historyczna część projektu, która podejmuje wątki z życia rzeki związane z działalnością człowieka. Autorzy ekspozycji podążają historycznymi śladami człowieka wzdłuż Nysy Łużyckiej, rejestrując ciekawe miejsca i historie, pokazując jak ludzka działalność zmieniała krajobraz rzeczny. Wystawa „Przygoda z Nysą. Historia(e) znad rzeki” to opowieść o rzece i jej związkach z człowiekiem, dla którego na przestrzeni czasu była szlakiem transportowym, źródłem energii i pożywienia, ale też miejscem wypoczynku i życia, inspiracją artystyczną, źródłem nowych doświadczeń i miejscem, z którym wiązały się wspomnienia. Wystawa przypomina też ciemne strony ludzkiej aktywności – zanieczyszczenie rzeki, niszczenie różnorodności gatunkowej. Podejmuje też temat granicy państwowej i zmian jakie niosło ze sobą jej ustanowienie, uszczelnienie, a później otwarcie.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Nysa kiedyś, Nysa dziś
Atrakcją wystawy jest wirtualna podróż „Lot nad Nysą przez dwa tysiąclecia”, podczas której zwiedzający mogą podziwiać fragmenty Nysy sprzed 2000 lat oraz z około 1550 i około 1910 roku. Dzięki aktualnym zdjęciom z drona można też poznać współczesny krajobraz. Wirtualna podróż w czasie to efekt współpracy Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz, Muzeum Przyrody im. Senckenberga w Gӧrlitz i firmy deweloperskiej .hapto GmbH z Kolonii.
- Oprowadzenia po wystawie w j. polskim z Petrusem Snojerem – sobota 1 kwietnia i sobota 10 czerwca godz. 15.00. Miejsce zbiórki: Miejski Dom Kultury.
- Oprowadzenie w języku niemieckim z Ines Haaser – niedziela 2 kwietnia godz. 15.00. Miejsce spotkania: most im. Jana Pawła II (po niemieckiej stronie).
Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne.
Otwarcie wystawy w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu – 31 marca, godz. 17:00
Godziny zwiedzania: codziennie od 15:00 do 18:00