Społeczność żydowska w Görlitz prowadziła aktywny program młodzieżowy znany jako „Jüdischer Jugendbund Görlitz”. Program „Jugendbund” powstał w Niemczech na początku XX wieku i był realizowany głównie przez mieszczańską młodzież dużych miast. Działając w duchu neoromantyzmu i idei kulturowo-krytycznych, młodzi mężczyźni postulowali powrót do prostego życia, wolności, bliskości natury i autentyczności. Jugendbund w Görlitz był bardzo aktywny. Organizowano wycieczki, imprezy sportowe i muzyczne, m.in. koncerty takie jak ten z 14 lutego 1928 r., w wykonaniu kantora Leo Halperna i pianistki Ibolyki Slotowski.
Ten właśnie koncert zostanie odtworzony podczas Jewish Remembrance Week. Wśród uczestników tego wydarzenia będą osoby związane rodzinnie z wykonawcami tamtego koncertu – żydowskimi muzykami, dla których Görlitz było niegdyś domem.
Wykonawcom koncertu Sarze Duchovnay (sopran) i pianiście Yuto Kiguchi towarzyszyć będzie moderatorka Léontine Meijer-van Mensch.
[xyz-ips snippet=”reklama-plaska”]
Koncert połączony zdyskusją o żydowskich muzykach w Görlitz odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Koźlice 1, Zgorzelec).
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Kontakt i rezerwacja biletów: lauren@jwrgoerlitz.com.
Organizatorzy zachęcają do przyjścia w strojach z lat dwudziestych, dzięki czemu będzie możliwe stworzenie niepowtarzalnej atmosfery tego wieczoru.
Więcej informacji na temat koncertu: https://jrwgoerlitz.com/the-gorlitzer-jugendbund-concert-reproduction/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1202851777047468
Moderacja:
Léontine Meijer-van Mensch urodziła się w Hilversum w Holandii. Studiowała historię oraz judaistykę w Amsterdamie, Jerozolimie i Berlinie, a także ukończyła we Frankfurcie nad Odrą studia z zakresu ochrony europejskich dóbr kultury z naciskiem na muzealnictwo. Pracowała w Żydowskim Muzeum Historycznym w Amsterdamie oraz była wykładowcą i pracownikiem naukowym w zakresie teorii muzealnictwa i ochrony dziedzictwa kulturowego w Reinwardt Academie w Amsterdamie. Od 2014 do 2017 roku Léontine Meijer-van Mensch była wicedyrektorem Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. W lutym 2017 r. objęła stanowisko dyrektora programowego i zastępcy dyrektora w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Jest członkiem różnych organów muzealnych, obecnie m.in. Rady Wykonawczej Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). Od 2019 r. jest dyrektorem Państwowych Zbiorów Etnograficznych Saksonii oraz Muzeów Etnologicznych w Lipsku, Dreźnie i Herrnhut.
O wykonawcach:
Sara Duchovnay to amerykańska sopranistka i wnuczka ocalałych z Holokaustu polskich Żydów Benima i Blumy Urbasów. Studia muzyczne ukończyła w Stanach Zjednoczonych – otrzymała tytuł licencjata muzyki w The Hartt School of Music oraz tytuł magistra muzyki w San Francisco Conservatory of Music. Obecnie mieszka w Berlinie. Jej debiut w 2019 roku w roli Neddy w operze „Pajace” (I Pagliacci) Leoncavalla przyniósł wiele pozytywnych recenzji. Fachowa prasa opisywała jej „dynamizm
i ekspresję”, a także podkreślała „ciepło i blask głosu”. Artystka ma w swoim repertuarze wiele ról, m.in. w takich operach jak: „Gianni Schicchi”, „Die ägyptische Helena”, „Madama Butterfly”, „Don Giovanni”, „La Bohème”, „Turandot”, „Falstaff”, „Uprowadzenie z Seraju”, „Wesele Figara”. Jest również poszukiwaną interpretatorką ról operowych we współczesnych utworach. Podczas „Tygodnia Pamięci Żydów Zgorzelec/Görlitz” Sara Duchovnay będzie pełnić funkcję Artist in Residence (artystka-rezydentka).
Yuto Kiguchi to pochodzący z Japonii pianista i laureat wielu nagród. Latem 2022 roku zdobył jako akompaniator I nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pieśni „Bolko von Hochberg” w Görlitz. Yuto Kiguchi otrzymał także na tym konkursie „The Ibolyka Slotowski Award for Excellence in Piano”. 22 czerwca 2023 roku pianista wykona utwory, które podczas „Wieczoru Muzycznego” w 1928 roku grała Ibolyka Slotowski. Yuto Kiguchi mieszka w Wiedniu.
Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V.