26 maja rozpoczyna się 15. edycja Nowogrodzieckiego Festiwalu. Podczas tegorocznych koncertów nie zabraknie muzycznych zaskoczeń, wyjątkowych odkryć i wielu wzruszeń w mistrzowskich wykonaniach.
Cykl koncertów rozpocznie opera dla najmłodszych w wykonaniu niezależnego zespołu muzyki klasycznej Les Femmes dnia 26 maja 2023 r. w Centrum kultury i Sztuki Muza. W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 300 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII w. Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno – muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.
Cykl koncertów wieczornych w Centrum Kultury i Sztuki Muza rozpocznie Álvaro Baltanás Meliveo, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów w Hiszpanii, Niemczech i Austrii. Brał on udział w wyjątkowych festiwalach, takich jak „Emil Gilels” Festival (Fryburg), Sermoneta Music Festival (Rzym) i Festival de Jovens Pianistes (Porto). W kwietniu 2022 roku Álvaro wykonał II Koncert fortepianowy Rachmaninowa z orchestrą Hamburger Symphoniker.
W sobotni wieczór w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła zaprezentuje się polska organistka koncertująca, absolwentka „Staatliche Musikhochschule” w Stuttgarcie w klasie organów prof.Bernharda Haasa- Zuzanna Bator. Prócz działalności koncertowej jest ona Prezesem Fundacji Dobrej Muzyki oraz dyrektorem artystycznym „Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. „Christiana Schlaga”, który odbywa się w słynnym Kościele Pokoju w Świdnicy.
Koncert Finałowy odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki Muza, podczas którego zaprezentuje się Zespół Barokowy Lausitzer Barockensemble, w którym grają soliści z Polski i Niemiec, absolwenci fakultetów wykonawstwa historycznego muzyki dawnej z Akademii Muzycznych z Wrocławiu, Poznania, Drezna i Lipska. Stałą solistką zespołu jest flecistka Susan Joseph z Lipska, a koncertmistrzem wiolonczelista barokowy Szczepan Dembiński. Do dziś zespół koncertuje w wyjątkowo pięknych miejscach w całym regionie, przyczyniając się w ten sposób do promocji wspaniałych zabytków architektonicznych. Są to np.: Kościół Ewangelicki w Ruszowie, Zamek Barokowy w Hubertusburgu, Perła Żeliszowa, Palais im Großer Garten oraz Zwinger w Dreźnie, Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz, Hoffnungskirche i Barockschloss Königshain. Zespół występuje często również na festiwalach takich jak Śląski Festiwal Muzyczny. Zespół dokonał prawykonania oper z dziedzictwa kulturowego regionu, połączonych z odkryciami stowarzyszenia Ars Augusta w królewskiej kolekcji muzycznej króla saskiego Augusta III w Dreźnie oraz z archiwum Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Wiedniu. W 2019 roku wykonali operę Antoniego Lotti „Giove in Argo” w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a w 2021 operę „Issipile” Antonio Bioniego, kompozytora Opery Wrocławskiej, we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie.
Szczegóły na www.festiwalnowogrodziec.pl
Wstęp bezpłatny!
Serdecznie zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.